Sistem prostog i sistem dvojnog knjigovodstva - u čemu je razlika?
Pitanje koje često zbunjuje ljude koji nemaju dovoljno predznanja iz oblasti knjigovodstva je u čemu je razlika između sistema prostog i sistema dvojnog knjigovodstva.
Dva pomenuta sistema za vođenja poslovnih knjiga treba shvatiti kao dva različita načina na koji se knjiži dokumentacija koju u svom poslovanju imaju preduzetničke radnje i preduzeća. Između ova dva različita sistema vođenja poslovnih knjiga postoje značajne razlike, ali i brojne sličnosti, tako da poznavanje jednog, značajno olakšaava učenje i uspešno savladavanje drugog sistema za vođenje poslovnih knjiga.
Preporuka je da se prilikom početka obuke za knjigovodstvo započne sa sistemom prostog knjigovodstva kao definitivno jednostavnijem sistemu vođenja poslovnih knjiga koji početniku omogućava da stvori kvalitetnu “osnovu” za uspešno savladavanje sistema dvojnog knjigovodstva, kao značajno kompleksnijeg sistema vođenja poslovnih knjiga.
Privredni subjekti koji imaju status preduzetnika imaju mogućnost izbora u pogledu sistema vođenja poslovnih knjiga koji će primenjivati. Preduzetnici mogu poslovne knjige voditi po sistemu prostog, ali i po sistemu dvojnog knjigovodstva.
Za razliku od preduzetnika, privredni subjekti koji imaju status preduzeća (privrednih društava) su prema Zakonu u računovodstvu u obavezi da svoje poslovne knjige vode po sistemu dvojnog knjigovodstva.
Sistem prostog knjigovodstva je jednostavniji i manje pregledan od sistema dvojnog knjigovodstva, što sa jedne strane predstavlja ograničenje, a sa druge strane značajnu prednost ovog sistema u odnosu na sistem dvojnog knjigovodstva.
Na dobrom knjigovođi je da, uvažavajući specifičnosti konkretnog biznisa, predloži jedan od dva sistema vođenja poslovnih knjiga. Da bi to bio u stanju, neophodno je da detaljno poznaje oba sistema vođenja poslovnih knjiga i sve njiihove specifičnosti.