Prosto knjigovodstvo - još nekoliko reči o ovoj temi
Jedna od opcija koje vlasnici preduzetničkih radnji imaju kao mogućnost izbora prilikom određivanja sistema po kojem će voditi svoje poslovne knjige je sistem prostog knjigovodstva. Druga mogućnost za preduzetnike je da svoje poslovne knjige vode po sistemu dvojnog knjigovodstva.
Osnovna karakteristika sistema prostog knjigovodstva jeste činjenica da je prilično jednostavno, inače bi se zvalo komplikovano knjigovodstvo. Zar ne?
Prosto knjigovodstvo je definitivno manje precizno i manje pregledno od sistema dvojnog knjigovodstva, što sa jedne strane može predstavljati ograničenje, ali je iskustvo iz prakse pokazalo da ta činjenica istovremeno predstavlja i veliku prednost ovog sistema vođenja poslovnih knjiga nad sistemom dvojnog knjigovodstva.
Podaci se u poslovnim knjigama koje se vode po sistemu prostog knjigovodstva gotovo isključivo iskazuju u novcu (finansijskim iznosima), za razliku od dvojnog knjigovodstva kojeg karakteriše postojanje robnih evidencija (robnih kartica i lager lista). Ova okolnost značajno proširuje manevarski prostor za knjiženje promena po sistemu prostog knjigovodstva.
Poznavanje sistema prostog knjigovodstva je preduslov za uspešno bavljenje dvojnim knjigovodstvom, naročito za početnike, jer osim što omogućava vođenje poslovnih knjiga za kategoriju preduzetničkih radnji, sistem prostog knjigovodstva definitivno predstavlja osnovu za savladavanje sistema dvojnog knjigovodstva (knjigovodstva za preduzeća) kao značajno kompleksnijeg načina vođenja poslovnih knjiga.
Država je za preduzetnike koji se opredele da svoje poslovne knjige vode po sistemu prostog knjigovodstva donela Pravilnik koji možete preuzeti sa ovog linka, kojim su propisane knjigovodstvene evidencije koje je u obavezi da vodi preduzetnička radnja koja poslovne knjige vodi po sistemu prostog knjigovodstva.